تبلیغات
بلاغ - ملاک بلندی صدا در نماز چیست؟
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت. "
ملاک بلندی صدا در نماز چیست؟حضرت امام خمینی (ره):
 معیار در بلند بودن صدا (جهر) برای نماز، آن است که جوهره صدا آشکار شود و لازم نیست که صدای نماز او را افراد کنارش بشنوند و نیز نباید در بلند کردن صدا زیاده روی نماید. پس اگر کسی در خواندن حمد و سوره بیش از معمول صدایش را بلند کند و آن ها را با فریاد بخواند، نمازش  باطل است. همچنان که در آهسته خواندن (اخفات) نباید تفریط کند و چنان آرام بخواند که صدای خویش را نیز نشوند.حضرت آیت الله خامنه ای:
ملاک اخفات (آهسته خواندن)، نبود جوهر صدا نیست، بلکه ملاک آشکار نکردن آنست و در مقابل، جهر آشکار کردن جوهر صدا است. و اگر در خواندن حمد و سوره بیش تر از معمول صدا را بلند کند (مثل این که با فریاد نماز بخواند) نمازش باطل است.جضرت آیت الله سیستانی:
معیار در جهر و اخفات، صدق عرفی است؛ نه شنیدن یا نشنیدن کسی که در کنار نمازگزار ایستاده.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:
 معیار در بلند بودن صدا آن است که هنگام ادای کلمات صدای او جوهر داشته باشد و احتیاط واجب است که افراد نزدیک او صدایش را بشنوند؛ چنان که در عرف نیز چنین است.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

منابع:


1-  توضیح المسائل ده مرجع، م 996؛ امام، تحریرالوسیله، ج1، فی القرائه و الذکر، ص 302، م 11؛ امام و مکارم، العروه الوثقی مع تعلیقات، ج1، القرائه، م 26؛ بهجت، وسیله النجاه، ص 204، م 711 و استفتائات، ج2، س 1906 و 1907؛ خامنه ای، استفتا، سبحانی، م 963.

2- خامنه ای‌، اجوبه الاستفتائات، س 472 و استفتا.

3- سیستانی‌، المسائل المنتخبه، م 283 و منهاج الصالحین، ج1، م 620.

4-صافی، جامع الاحکام،‌ ج1، س 223 و هدایه العباد، ج1، م 770.

5- توضیح المسائل ده مرجع، م 1134، خامنه ای، اجوبه الاستفتائات، با استفاده از س 504؛ سبحانی، توضیح المسائل، م 1089.


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 5 آبان 1395 | توسط : محمد غلامی | نظرات()