تبلیغات
بلاغ - حکم خرید ماشین از نمایندگی
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت. "

1- آیا خرید ماشین از نمایندگی های رسمی کشور که به صورت پیش خرید است و در سه مرحله پول را پرداخت میکنیم اشکال شرعی دارد ؟
2 -بر فرض که اشکال نداشته باشد این پولی که ما به عنوان خرید ماشین پرداخت میکنیم و سال خمسی رسید و ماشین را تحویل نگرفتیم و ما فعلا دو قسط دادیم آیا خمس تعلق میگیرد ؟


حضرت آیت الله خامنه ای:
1- در صورتی كه طبق یكی از عقود اسلامی باشد فی نفسه اشكال ندارد.
2- اگر ماشین مورد نیاز شخصی شما است و پول پرداخت شده بابت خرید بوده نه مشارکت در تولید و مبلغ پرداخت شده در اثنای سال خمسی بوده خمس ندارد.


حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
1-  در معاملاتی که به صورت اقساط مبالغی را می گیرند تا (به عنوان مثال) خانه ای را بسازند در حالی که هنوز خانه ای وجود ندارد، معامله زمانی صورت می گیرد که تمام مبلغ پرداخت شده باشد یا خانه آماده شده، و همچنین خرید اتومبیل که در ابتدا قیمتش معین نیست و به قیمت روز تحویل می فروشند، زمانی معامله انجام می شود که اتومبیل آماده شده باشد و تا آن زمان مبالغی که می پردازند به عنوان علی الحساب محسوب می شود و اگر فروشنده با این پولها طبق توافق مضاربه (یا کارهایی مانند آن) انجام دهد، و سودی به مشتری تعلق بگیرد اشکال ندارد.
2-چنانچه ماشین شخصی مورد نیاز می باشد خمس آن را می بخشیم.


حضرت آیت الله شبیری زنجانی:
1- فقط نسبت به مقداری از سهمی از کالا که ثمنش نقد است معامله نافذ است.
2- اگر برای تهیه خودر مورد نیاز و در شان خود، راهی جز این ندارید، به آن خمس تعلق نمی گیردحضرت آیت الله وحید خراسانی:
1- پیش از آن كه خریدار و فروشنده از هم جدا شوند ، باید خریدار تمام قیمت را به فروشنده بدهد ، یا به مقدار قیمت آن از فروشنده طلبكار باشد ، و آن طلب نقد یا مدّت دارى باشد كه مدّت آن رسیده باشد ، و طلب خود را بابت قیمت جنس حساب كند و او قبول نماید ، و چنانچه مقدارى از قیمت آن را بدهد ، معامله نسبت به آن مقدار صحیح است و فروشنده حقّ فسخ معامله را دارد.
2به مقدار همان دوقسط خمس تعلق می گیرد.حضرت آیت الله فاضل لنکرانی:
1- خرید ماشین از نمایندگی های رسمی کشور به صورت پیش خرید و به صورت اقساط در سه مرحله، در صورتی که مشخصات ماشینی که خریداری می شود به صورت کلی مشخص باشد و تا ریخ تحویل دادن ماشین هم مشخص باشد و تاریخ پرداخت هر مرحله از پول و قیمت ماشین نیز مشخص باشد صحیح است.
2- پولی که بابت خرید ماشین پرداخت شده و سال خمسی برسد هرچند هنوز ماشین تحویل گرفته نشده استخمس ندارد، هم چنین اگر کسی برای خرید ماشین مورد نیاز ناچار به پس انداز تدریجی باشد به پس انداز برای خرید ماشین نیز خمس تعلق نمی‌گیرد.


--------------------------------------
منبع:استفتاء‌از سایت مراجع عظام


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 2 مهر 1395 | توسط : محمد غلامی | نظرات()