تبلیغات
بلاغ - حکم سوگند به قرآن
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت. "
بنده به قرآن قسم خوردم که گناهی را برای رضای خداوند برای مدتی انجام ندهم ولی متأسفانه نتوانستم طاقت بیاورم و قسم را شکستم با علم به اینکه دارم سوگند خود را میشکنم حالا چه باید بکنم؟


حضرت آیت الله العظمی خامنه ای :
 
خوب بود به تعهدتان در مورد قسم خوردن به قرآن، عمل می کردید. البته از حالا به بعد نیز سعی کنید بدان متعهد باشید و گناه را ترک کنید حتّی اگر قسم هم نخورده باشید.

چند نکته:
1) قسم خوردن به قرآن، قسم شرعی حساب نیست و لذا عمل کردن به آن واجب نیست و شکستن آن هم نیز حرام نیست و کفاره هم ندارد.
2) قسم شرعی که عمل به آن واجب و شکستن آن حرام و کفاره دارد، قسم به اسم خداوند می باشد، مثل آن که بگوئید: «به الله قسم» «به خدا قسم» یا به صفاتی که مختص خداوند است، قسم بخورید، مثلا بگوئید: «به خالق عالم قسم» «به رازق موجودات قسم».
3) اگر کسی به اسم خداوند یا به اسما و صفات مختصّ خداوند قسم بخورد، عمل به آن واجب است و اگر آن قسم را بشکند، حرام است و باید کفاره بدهد.
پس قسم خوردن به قرآن یا به پیامبران و امامان (علیهم السلام) قسم شرعی حساب نمی شوند و چون به قرآن قسم خورده اید و آن را شکسته اید، گناه حساب نمی شود، هرچند بهتر است از این نوع قسم خوردن ها خودداری کنید و حالا که به قرآن قسم خورده اید، به آن عمل کنید، ولی در هر صورت اگر به قسمتان متعهد نباشید،مرتکب گناهی نشده اید.

------------------------
منبع:سایت معظم له
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 6 شهریور 1395 | توسط : محمد غلامی | نظرات()