تبلیغات
بلاغ - اگر کسی مقدار بدهی اش را می داند ولی طلبکار فراموش کرده آیا می شود به مبلغ کمتر با او مصالحه کرد درحالیکه طلبکار نیز راضی است؟
"همیشه می توان تولدی دوباره داشت. "
اگر کسی مقدار بدهی اش را می داند ولی طلبکار فراموش کرده آیا می شود به مبلغ کمتر با او مصالحه کرد درحالیکه طلبکار نیز راضی است؟
 مثلا من می دانم به شخصی یک میلیون بدهی دارم ولی او نمی داند یا فراموش کرده؛ به او میگویم بیا به 800 هزار تومان صلح کنیم آیا این مصالحه صحیح است؟حضرت آیت الله خامنه ای: اگر در مصالحه بدهکار مقدار بدهی را بداند، ولی از آنجا که طلبکار جاهل به آن است به مقدار کمتر از حقی که به او تعلق دارد صلح نماید، مقدار زائد برای بدهکار حلال نیست، مگر آنکه به طلبکار اعلام، و او را راضی نماید. همچنین است موردی¬ که بدهکار اجمالاً بداند که طلب مزبور، بیش از مال مصالحه شده است.

حضرت آیت الله سیستانی : اگر انسان مقدار بدهی خود را بداند و طلبکار او نداند، چنانچه طلبکار طلب خود را به کمتر از مقداری که هست صلح کند، مثلاً پنجاه تومان طلبکار باشد و طلب خود را به ده تومان صلح نماید، زیادی برای بدهکار حلال نیست، مگر آنکه مقدار بدهی خود را به او بگوید و او را راضی کند، یا طوری باشد که اگر مقدار طلب خود را میدانست، باز هم به آن مقدار صلح میکرد.

حضرت آیت اله مکارم شیرازی :اگر انسان با این كه مقدار بدهى خود را مى داند اظهار بى اطّلاعى كند و طلبكار او نداند و طلب خود را به كمتر از مقدارى كه هست صلح كند صحیح نیست و بدهكار نسبت به مقدار اضافى مدیون است، مگر این كه چنان باشد كه اگر مقدار طلب خود را هم مى دانست باز به این صلح راضى بود.

-----------------------------------------------------------
 منابع :رساله آموزشی رهبری بخش صلح-مساله8 
رساله آیت اله مکارم مسأله 1844
 رساله ایت اله سیستانی مسأله ۲۱۷۵

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 5 شهریور 1395 | توسط : محمد غلامی | نظرات()